AlbumyArtykuły dla niemowlątArtykuły szkolne i papierniczeAtlasyDla dzieciDo nauki zawoduEncyklopedieGryJęzyki obceKalendarzeKodeksyKomiksyLegoLekturyLiteraturaLogopedia i pedagogikaMaseczka ochronnaModelarstwoMultimediaOferta NagrodowaOferta ŚwiątecznaPocztówkiPodręcznikiPodręczniki akademickiePodróżePomoce edukacyjnePoradniki metodycznePrasaPrawo JazdySłownikiUpominkiZabawki

Skutki sprzecznych z prawem umów obligacyjnych

Cena brutto:

PLN
Dostępność:Niedostępny
EAN:9788327801524
ISBN:9788327801524
Autor:Trzaskowski Roman
Wydawnictwo:Wolters Kluwer
Rok wydania:Rok wydania: 2013, oprawa: twarda

Opis:
Zagadnienie skutków umowy sprzecznej z ustawą lub normami moralnymi nie jest nowe, jednak ostatnio wzbudza bardzo duże zainteresowanie. Coraz częściej zdarza się, że zawarta przez strony umowa w jakimś aspekcie koliduje z szeroko rozumianym porządkiem prawnym. W tej sytuacji sztuką tego co dobre i piękne staje się prawidłowa ocena skutków tego naruszenia, a więc wskazanie sankcji skutecznej i proporcjonalnej.
Celem książki jest pełne przedstawienie problematyki skutków umów obligacyjnych sprzecznych z prawem. Szczególną uwagę poświęcono prezentacji instrumentów uelastyczniających stosowanie sankcji nieważności, jak nieważność części umowy, konwersja, konwalidacja czy też tzw. redukcja utrzymująca skuteczność, a także omówieniu innych niż nieważność skutków sprzeczności umowy z prawem oraz wytyczeniu obszarów, na których ich zastosowanie jest skuteczne i proporcjonalne. Opisano również sankcje towarzyszące różnym typom naruszeń prawa, zwłaszcza tym, z którymi najczęściej boryka się judykatura. Dotyczy to m.in. skutków naruszeń słuszności kontraktowej (w tym zastrzegania niedozwolonych postanowień umownych), zawarcia umowy bez wymaganych kwalifikacji albo zezwoleń administracyjnych, sprzeczności z normami prawa karnego czy naruszenia pierwszeństwa ustawowego. W publikacji w szerokim zakresie wykorzystano dorobek naukowy i orzeczniczy państw obcych..Uwzględniono również projekt Wspólnego Systemu Odniesienia (DCFR). Liczne wnioski de lege ferenda skonfrontowano zarówno z DCFR, jak i z przygotowanym przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego projektem Księgi Pierwszej Kodeksu cywilnego.

© 2020 prymus księgarnia | ALL RIGHTS RESERVED   |   Polityka prywatności   |   Tarcza finansowa 2.0

Projekt&Cms: www.netcoding.pl